|  | 

Mediacje Lublin

Co należy wiedzieć o kodach PKD?

Co należy wiedzieć o kodach PKD?
1 vote, 4.00 avg. rating (79% score)

Najprościej rzecz ujmując, Polską Klasyfikacją Działalności, czyli PKD, jest zbiorem rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, które są realizowane przez podmioty gospodarcze. Ważne jest, aby pamiętać, iż ów zbiór, jest zbiorem umownie przyjętym, więc może on ulegać ciągłym zmianom i poprawkom.

Klasyfikacja owa uwzględnia hierarchiczne usystematyzowanie działalności na podstawie pięciu różnych poziomów: sekcji, podsekcji, działów, grup, klas a także podklas. Same natomiast rodzaje działalności są nazywane trzema określeniami: przeważające, drugorzędne a także pomocnicze.

Kody PKD, jak wspomniano wcześniej zgrupowane są w pięciu poziomach. Pierwszym poziomem jest sekcja, która jest oznaczana jednoliterowym symbolem. Dzieli ona ogólny zbiór działalności na ich dwadzieścia jeden rodzajów, z których elementy każdej grupy wiążą się ze sobą sposobem ogólnego podziału pracy.

Drugim poziomem jest dział (wcześniej podsekcja). Jest on oznaczany kodem dwucyfrowym, przez co dzieli ogólny zbiór na osiemdziesiąt osiem rodzajów działalności ze względu na podobieństwo oraz powiązania w gospodarce narodowej.

Trzecim poziomem Polskiej Klasyfikacji Działalności jest grupa, oznaczana trzycyfrowym kodem numerycznym. Składa się ona z dwustu siedemdziesięciu dwóch rodzajów działalności, związanych ze sobą podobieństwem procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji lub charakterem samej usługi bądź jej odbiorców.

Poziomem czwartym jest klasa, czyli kog czterocyfrowy. Ona natomiast obejmuje aż sześćset piętnaście rodzajów działalności powiązanych ze sobą specyficznością procesu produkcyjnego bądź działalności usługowej.

Ostatnim elementem, jakim charakteryzują się kody PKD jest poziom piąty – podklasa. Ten końcowy kod określany jest pięcioznakowym, alfanumerycznym oznaczeniem. Obejmuje on sześćset pięćdziesiąt cztery rodzaje działalności.

Podklasa została wprowadzona, aby wyodrębnić te działalności gospodarcze, które są charakterystyczne dla polskiej gospodarki a ponadto są przedmiotem obserwacji statystycznej. Jeżeli jednak w danej organizacji nie wyodrębnia się podklasy, to jej oznaczenie zastępuje się symbolem literowym: Z.

co-nalezy-wiedziec-o-kodach-pkd

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

 • GODNE ODNOTOWANIA

  GODNE ODNOTOWANIA

  GODNE ODNOTOWANIA Godne odnotowania wydaje się wzrastające powo­dzenie widowiska na Boże Narodzenie, a zwłaszcza jego miniaturowej odmiany, jaką się stała pasto­rałka — maleńkie misterium składające się zwykle z kilku scen. Znamy wiele pastorałek, w których pasterze są Polakami, często Góralami z Podhala. Pierwsza scenka ma zwykle charakter komiczny; zbudzeni znienacka, pasterze wpadają w zły hu­mor,

 • Polskie centrum mediacji Warszawa

  Polskie centrum mediacji Warszawa

  Witamy w naszej witrynie Polskie Centrum Mediacji Oddział w Lublinie działa od lutego 2012 r. i jest jednostką terenową stowarzyszenia Polskie Centrum Mediacji z siedzibą w Warszawie. Oddział lubelski zrzesza 20 wykwalifikowanych mediatorów. Od września 2014r. funkcjonujemy w nowym lokalu przy ul. Obrońców Pokoju, który jest w pełni przystosowany do prowadzenia postępowań mediacyjnych. Nowa siedziba

 • Kompleksowa obsługa notarialna

  Kompleksowa obsługa notarialna

  Notariusz Kraków Kompleksowa obsługa notarialna oraz zawsze rzetelnie wykonana praca to atuty naszej kancelarii. Specjalizujemy się we wszystkich czynnościach notarialnych, a nasza kancelaria notarialna znajduje się w Krakowie przy ulicy: Piłsudskiego 36. Doświadczona kadra oraz wieloletnie doświadczenie sprawia, że wszystkie czynności wykonujemy w krótkim czasie. Wykonywane Czynności Notarialne – akty notarialne, – akty poświadczenia dziedziczenia,

 • Dla kogo można polecić bycie prawnikiem?

  Dla kogo można polecić bycie prawnikiem?

  Jeżeli jesteś młodą osobą, nie masz pojęcia co zrobić z własnym życiem, a do tego jesteś całkiem inteligentny oraz doskonale się uczysz, to być może najzwyczajniej w świecie musisz być prawnikiem? W końcu prawda jest taka, że kancelaria prawna może zaoferować dla własnych pracowników niemałe pieniądze. Nie jest większą tajemnicą, że adwokaci raczej nie narzekają

 • W jaki sposób dbać o własne interesy w sądzie?

  W jaki sposób dbać o własne interesy w sądzie?

  Należy wiedzieć, że chociaż dla nas może się wydawać, iż jesteśmy fachowcami od prawa, to prawda jest taka, że we wszystkich przypadkach bardziej wskazanym rozwiązaniem jest korzystanie z takich usług, które wykonuje adwokat Wrocław. Dzięki jego pomocy będziemy mieli okazję sporo lepiej poradzić sobie z zawiłościami prawa. A w końcu nie jest tajemnicą, że w